Hizmetlerimiz - Yoga - Kemer Çıralı Cinderella Pansiyon Bungalow Konaklama
Her gün yoga yapmanın 10 faydası

Kilo verme, güçlü ve esnek bir vücut, parlayan güzel bir cilt, huzurlu bir zihin, iyi sağlık. Aradığınız hangisi olursa olsun yogada hepsi var. Ancak, çok sıklıkla, yoga sadece asanalarla (yoga pozları) sınırlı olarak anlaşılmaktadır. Faydaları sadece vücut düzeyindeymiş gibi algılandığından beden, zihin ve nefesin birleşmesinde ciddi yararları olduğu göz ardı edilebilmektedir. Biz uyum içinde olduğumuzda, hayat yolculuğu daha sakin daha mutlu ve daha doyurucu olur.

Bütün bunlar ve çok daha fazlası ile, yoganın yararları derin ve ince bir şekilde hissedilir. Bu yazıda düzenli yoga yapmanın 10 yararına bakacağız.

1. Fitness Sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda zihinsel ve duygusal olarak dengeli olduğunuz zaman gerçekten sağlıklısınız demektir. Sağlık hastalığın salt yokluğu değildir.  Bu ne kadar sevgi dolu ve coşkulu, ne kadar neşeli olduğunuz bakımından hayatın dinamik bir ifadesidir. İşte yoga tam yoga burda devreye giriyor. Yoga duruşlar, pranayama (nefes tekniklerini) ve meditasyon ile birlikte bütünsel bir uygulamadır.

2. Kilo verme. Birçok insanın istediği şey! Yoga buna da faydalı. Güneşe selam ve Kapal Bhati nefesi  yoga ile kilo vermek için sadece bazı yollardır. Dahası düzenli yoga pratiği ile, bedenimizin hangi yemeği ne zaman istediğiyle ilgili daha duyarlı hale geliriz. Bu ayrıca kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur.

3. Stresten kurtulma. Gün içerisinde yapılan birkaç dakika yoga hem beden hem de zihinde günlük biriken stresten kurtulmak için harika bir Yyol olabilir. Yoga duruşları, pranayama ve meditasyon stresten kurtulmak için etkili tekniklerdir. Yoga pratiğiyle beden için de-toks zihin için de-stress yapmış olursunuz.

4. İç huzur. Hepimiz doğal güzellikleri zengin, huzurlu, sakin yerleri ziyaret etmeyi severiz. Ama çok azımız huzuru içimizde bulabileceğimizi ve günün herhangi bir anında bu deneyime küçük bir yolculuk yapabileceğimzi anlarız.  Yoga ve meditasyon ile her gün kendi iç dünyanıza küçük bir tatile çıkın. Yoga ayrıca rahatsız ve çok hareketli olan zihni sakinleştirmek için en iyi yollardan biridir.

5. Güçlü bağışıklık sistemi. Bizim sistemimiz beden, zihin ve ruhun kusursuz bir karışımıdır. Bedendeki bir düzensizlik zihni etkiler. Aynı şekilde zihindeki tatsızlık veya huzursuzlukta bedende bir hastalık olarak ortaya çıkar. Yoga organlara masaj yapar ve kasları güçlendirir; nefes teknikleri ve meditasyon stresi azaltırken bağışıklık sistemini de geliştirir.

6. Yüksek farkındalıkla yaşamak. Zihin sürekli bir aktivite ile meşguldür, geçmişle gelecek arasında gidip gelir ama asla şimdiki zamanda kalamaz. Aslında sadece zihnin bu eğilimin farkında olarak, kendimizi strese sokmaktan kurtarabilir ve zihnimizi rahatlatabiliriz. Yoga ve Pranayama bu farkındalığı yaratmaya, zihni daha sakin ve huzurlu kalacağı şimdiki ana getirmeye yardım eder.

7. Daha iyi ilişkiler. Yoga, eşiniz, anne-babanız, arkadaşlarınız veya sevdiklerinizle ilişkilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilir! , Rahat mutlu ve memnun olan bir zihin hassas ilişki konuları ile daha iyi başa çıkabilir. Yoga ve meditasyon zihni mutlu ve huzurlu tutma üzerinde çalışır; size yakın kişilerle paylaştığınız güçlendirilmiş özel bir bağ oluşturur.

8. Artan enerji. Günün sonunda tamamen tükenmiş hissediyor musunuz? Gün boyunca birçok iş arasında mekik dokumak bazen oldukça yorucu olabilir. Her gün bir kaç dakika yoga bile uzun bir günün ardından taze ve enerjik hissetmeni sağlar. 10 dakikalık bir meditasyon yoğun bir günün ortasında tazelenmiş ve yenilenmiş hissetmenizin anahtarıdır.

9. Esneklik ve iyi duruş. Güçlü, kıvrak ve esnek bir vücuda sahip olma için sadece yogayı günlük rutininize eklemeniz gerekir. Düzenli yoga kasları uzatır ve onları güçlendirir. Ayrıca otururken, ayakta veya uyurken sahip olduğunuz beden duruşunu geliştirir. Bu da, yanlış duruş nedeniyle oluşan ağrılarınız varsa sizi rahatlatır.

10. Daha iyi sezgi. Yoga ve meditasyon sezgilerinizi geliştirme konusunda oldukça güçlüdürler. Bu sayede olumlu sonuçlar alabilmek için neyin, ne zaman, nasıl yapılması gerektiğini zahmetsizce anlarsınız. İnanmayabilirsiniz ama işe yarıyor. Sadece kendiniz deneyimlemeniz gerekiyor.

Yoganın sürekli olduğunu unutmayın. Yani pratik yapmayı sürdürün! Yoga pratiğinizde ne kadar derinleşirseniz faydalarını o kadar çok görürsünüz.

Yoga pratiği bedeni ve zihni geliştirerek bir sürü sağlık açsıından fayda sağlamakla birlikte tıp yerine geçmez. Yoga pozlarını sertifikalı bir yoga öğretmeni gözetiminde öğrenmek ve uygulamak önemlidir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa önce bir doktora danıştıktan sonra bir yoga eğitmeni ile birlikte çalışmanızda fayda vardır.

Çıralıya geldiyseniz ve yoga yapmak istiyorsanız bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 


581 Görünlenme | Tarih : 01 Mart 2018